Zabierają roślinom uprawnym składniki pokarmowe, wodę, światło i przestrzeń. Dlatego muszą być bezwzględnie systematycznie usuwane ręcznie lub przez oprysk herbicydami działającymi selektywnie.

Przed posadzeniem roślin chciałam położyć na ziemi matę, żeby nie wyrastały chwasty. W sklepach są różne rodzaje, jaką mam wybrać?


Nie polecam kładzenia agrowłókniny na rabatach, jako że chwasty i tak wyrastają, tylko trudniej je usunąć, a rośliny mają utrudniony naturalny rozrost. Zmniejszona jest też przesiąkliwość wody i nawozów. Dodatkowo z powodu małej przyczepności podłoża wiatr wydmuchuje korę, którą przykrywa się agrowłókninę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest natomiast wyściółkowanie rabat 5-10-centymetrową warstwą kory, która mineralizując się, dostarcza roślinom cennej próchnicy, utrzymuje wilgoć w glebie, przepuszcza wodę i inne składniki, cieniuje korzenie roślin, nie nagrzewając ich, a nieliczne chwasty łatwo z niej usunąć. Agrowłókninę stosujemy częściej na rabatach ściółkowanych kamieniami i zawsze – na ścieżkach i miejscach, po których się chodzi.

Bezskutecznie walczę ze skrzypem. Jak sobie z tym problemem poradzić?

Skrzyp rozwija się w sprzyjających warunkach, zwłaszcza na kwaśnej i podmokłej glebie, opanowując duże powierzchnie. Rozmnaża się za pomocą zarodników oraz podziemnych rozłogów, które sięgają do 1,5 m w głąb ziemi. Z tego powodu walka z nim jest trudna. Nie należy wyrywać go ręcznie, gdyż sprzyja to jego rozmnażaniu. Z każdego małego fragmentu wyrasta nowa roślina. Ograniczenie występowania skrzypu można osiągnąć poprzez prawidłowe nawożenie, najlepiej przeprowadzane w oparciu o analizę gleby, np. na glebach bardzo kwaśnych trzeba stosować nawożenie wapniowe. Skrzypy można zwalczać z użyciem herbicydów, jak np. Bofix, Golf, Starane.