Każdy ogród, by mógł pięknie się rozwijać, wymaga pielęgnacji i konserwacji, a w razie wystąpienia szkodników – interwencji.

Na liściach gruszy pojawiły się jaskrawoczerwone plamy, a pod spodem grube narośla. Czy to jest jakiś szkodnik?

Opisane symptomy wskazują na rdzę gruszy. Jest to choroba grzybowa, której szkodliwość wiąże się z przedwczesną utratą liści i ograniczeniem ich powierzchni asymilacyjnej, co powoduje słabszy wzrost drzewka oraz ograniczenie owocowania. Grzyb wywołujący chorobę potrzebuje do swego rozwoju dwóch żywicieli - w naszych warunkach oprócz gruszy są to jałowce, najczęściej sabińskie. Na terenach, gdzie choroba występuje w dużym nasileniu, należy opryskiwać grusze od końca maja do końca czerwca np. preparatem Topsin M. Późniejsze opryski są już bezcelowe. Opadłe liście trzeba zgrabić i spalić.

Martwię się obumierającymi gałązkami wewnątrz żywopłotu z tuj szmaragdów, na których zauważyłam biały nalot. Zielone są tylko końcówki gałęzi. Czy można temu jakoś zaradzić?

Brązowienie i opadanie igieł wewnątrz korony nie jest objawem choroby lecz zjawiskiem naturalnym. Co kilka lat najstarsze łuski obumierają i opadając, zalegają we wnętrzu korony. Gnijąc, stają się siedliskiem chorób grzybowych. Zgromadzony susz trzeba usunąć poprzez delikatne potrząsanie drzewkiem. Z czasem wnętrze rośliny zagęści się, ponieważ z pąków uśpionych wyrosną nowe gałązki. Natomiast biały nalot świadczy o chorobie grzybowej, przeciw której trzeba zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.

W tym roku posadziłam w ogrodzie migdałka, który pięknie zakwitł. Jednak po jakimś czasie zaczął usychać, mimo że bardzo o niego dbam.

Migdałek trójklapowy dość często pada ofiarą choroby grzybowej zwanej brunatną zgnilizną drzew pestkowych, na którą jest bardzo wrażliwy. Najczęściej porażeniu ulegają młode pędy w trakcie rozwoju liści i wygląda to tak, jakby migdałek nagle zaczął więdnąć i usychać. Należy wtedy jak najszybciej wyciąć i spalić porażone gałązki, a następnie całe rośliny opryskać jednym z preparatów grzybobójczych, np. Kaptanem albo Topsinem.
Można też zadziałać profilaktycznie, opryskując tymi preparatami rośliny wtedy, gdy rozwijają się pąki kwiatowe (mniej więcej w połowie kwietnia). Zabieg należy powtórzyć w odstępie siedmiodniowym.

Zauważyłam na cisach drobne żyjątka, jakby kuleczki, które są przylepione do gałązek. Jak je zwalczać?

Opis wskazuje na obecność często spotykanego szkodnika - misecznika cisowca. Objawem żerowania jest początkowe żółknięcie igieł, które z czasem ciemnieją i opadają. Najbardziej skuteczną metodą ochrony jest stosowanie na początku lata preparatów o działaniu układowym, jak np. Confidor 200 SL lub Mospilan 20 SP.