Nawadnianie

Ogród wymaga systematycznego nawadniania taką ilością wody, by gleba została dostatecznie nawilżona. Podlewać należy wczesnym rankiem lub w nocy. Gdy roślin jest mało, wystarczy użyć konewki. W większych ogrodach używa się zraszaczy, linii kroplujących lub automatycznego nawadniania, które uwalnia od wielogodzinnego stania z wężem w ogrodzie.

Na trawniku mam zainstalowany system automatycznego nawadnia, który podlewa trawę codziennie rano i wieczorem, a mimo to trawa nie wygląda dobrze, jakby brakowało jej sprężystości. Co jest przyczyną?

Przekonanie, że codzienne i nocne podlewanie jest gwarancją ładnego trawnika jest błędne. Trawa rośnie najlepiej, gdy jest nawadniana obfitą, ale jedną dawką wody raz na kilka dni. Taki system podlewania gwarantuje głęboki rozwój korzeni, które są zdrowsze, a murawa staje się mocniejsza i bardziej odporna. Częste podlewanie małymi dawkami powoduje, że trawa korzeni się tuż pod powierzchnią gruntu, bo tam gromadzi się woda. Roślina przestaje jej szukać w głębszych warstwach, przez co jest słabiej ukorzeniona i bardziej wrażliwa na deptanie. Nadmierne podlewanie jest gorsze niż niedobór wody. Trawnik zapada na choroby grzybowe i często podgniwa. Mieszanki traw trawnikowych są tak dobrane, że wytrzymują okresy suszy, co sprzyja wzmocnieniu korzeni, które wrastają w głąb podłoża w poszukiwaniu wilgoci.