Zielony, gęsty trawnik jest istotnym elementem ogrodu, stanowiąc piękne tło dla kwiatów, krzewów i małej architektury. Wymaga starannej pielęgnacji – systematycznego nawadniania, koszenia, odchwaszczania oraz nawożenia przynajmniej dwa razy w roku,. Wiosną należy pamiętać o wertykulacji, czyli o pionowym nacięciu darni na głębokość 4-7 cm i wyczesaniu wszystkich suchych resztek i mchu oraz chwastów.
Na całym trawniku pojawiły się suche place - co może być tego przyczyną?
Plackowate wysuszenie trawnika może mieć wiele przyczyn. Najpierw trzeba sprawdzić, czy pod suchymi miejscami nie jest zakopany gruz lub inne odpady pobudowlane.
Najczęściej jednak plackowate wysuszenie jest objawem wadliwie położonego systemu nawadniania albo żerowania szkodników. Jeśli na odkopanym fragmencie stwierdzimy, że system korzeniowy jest słaby i płytki, a trawa żółknie całymi plackami, to najprawdopodobniej pod trawnikiem żyją nicienie, jeżeli natomiast darń można zwijać jak dywan - sprawcami kłopotów są pędraki. Niektóre nicienie są też nosicielami groźnych chorób wirusowych. Walka z pędrakami jest najłatwiejsza w pierwszym roku ich życia, w lipcu i w sierpniu, ponieważ chrabąszcze majowe zakończyły rójkę i zaczęły składać jaja do ziemi. Gdy nabierzemy pewności, że przyczyną kłopotów są szkodniki, trzeba wykonać oprysk odpowiednim środkiem np. Dursban 480 EC lub Nemasys G i zadbać o zrównoważone nawożenie trawnika.
W przypadku młodego trawniku źródłem problemów bywa ziemia. Częstym błędem jest podsypywanie nawierzchni pod trawnik „lepszą”, bardziej tłustą lub torfiastą ziemią. Nawadnianie jest wtedy trudne i prowadzi do zbicia wierzchniej warstwy gleby.
Czy zabieg wertykulacji można wykonywać jesienią?
Tylko intensywnie używane trawniki wymagają dodatkowej, jesiennej werertykulacji. Wertykulację trawnika najlepiej wykonywać wczesną wiosną. Jest ona jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku. Polega na nacinaniu darni na głębokość 3–6 cm, co pomaga w wyczesywaniu filcu i pozimowych zanieczyszczeń, pobudzając trawę do krzewienia się i nie dopuszczając do tworzenia się nowego filcu. Po wertykulacji należy trawnik nawieźć nawozem zawierającym ok. 18% azotu. Zabieg trzeba powtórzyć latem w odstępie ok. 2 miesięcy, stosując nawóz zawierający ok. 30% azotu. W końcowej fazie jesieni stosujemy nawóz zawierający ok. 20% azotu.